W poprzednim wpisie pisaliśmy, jakie dokumenty należy mieć podczas przewozu na „Pełnym ADR”, ale jak to jest z najpopularniejszym wyłączeniem? Niestety wiele osób uważa, że przewóz na tzw. wyłączeniu do 1000 pkt całkowicie zwalnia z obowiązków ADR, co jest błędem.
Wyłączenie 1.1.3.6. krótkie przypomnienie
Częściowe wyłączenie od stosowania przepisów ADR. Wyłączenie to dotyczy przewozów realizowanych w sztukach przesyłki. Większość towarów niebezpiecznych ma przypisaną kategorię transportową, według której ustalane są dopuszczalne limity wagowe na jednostkę transportową.
- Towary niebezpieczne kat. transportowej „0” – brak możliwości przewozu na wyłączeniu
- Towary niebezpieczne kat. transportowej „1” – do 20 kg lub l (w przypadku niektórych mat. klasy 1 do 50 kg)
- Towary niebezpieczne kat. transportowej „2” – do 333 kg lub l
- Towary niebezpieczne kat. transportowej „3” – do 1000 kg lub l
- Towary niebezpieczne kat. transportowej „4” – brak limitu
Jest również możliwość przewozu na wyłączeniu towarów o różnych kat. transportowych, ale ich ilości należy przeliczyć przez specjalne mnożniki.
Dokument, który musisz mieć przy przewozie!
Wyłączenie 1.1.3.6. nie zwalnia nas z obowiązku wypełnienia dokumentu przewozowego i realizacji przewozu z tymże dokumentem przewozowym.
Za to nie musimy podczas takiego przewozu mieć instrukcji pisemnych, zaświadczenia ADR, czy świadectwa dopuszczenia pojazdu, jeżeli np. realizujemy przewóz materiałów wybuchowych w sztukach przesyłki.
Pieńkowski consulting- biuro doradcze ds. towarów niebezpiecznych
Wspieramy firmy w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, zarządzania chemikaliami oraz elementami zarządzania środowiskiem. Zapraszamy do współpracy.