Dwa tygodnie temu na naszym blogu poruszyliśmy temat oznakowania dla materiałów wybuchowych, dziś skupimy się na materiałach zapalnych – zarówno ciekłych, jak i stałych. Chcemy przybliżyć różnice między oznakowaniem GHS a Regulacjami Modelowymi ONZ, które mogą być kluczowe dla bezpieczeństwa i zgodności z przepisami. Zanim przejdziemy do oznakowania, w pierwszej kolejności przedstawiamy kryteria klasyfikacji, by zrozumieć zależności.
Kryteria klasyfikacji wg GHS
System GHS (Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów) jest szeroko stosowany w zakresie wprowadzania na rynek i stosowania wszelkiego rodzaju chemikaliów. W Unii Europejskiej system ten jest znany przede wszystkim przez rozporządzenie 1272/2008 CLP, które implementuje zasady GHS. Oznakowanie GHS umożliwia łatwą identyfikację substancji i mieszanin chemicznych, zapewniając informację o zagrożeniach i zalecanych środkach ostrożności.
System GHS dzieli materiały zapalne (ciekłe i stałe) na kategorie według następujących kryteriów.
Materiały zapalne ciekłe:
Materiały zapalne stałe:
Kryteria klasyfikacji wg Przepisów Modelowych ONZ
Regulacje Modelowe ONZ to natomiast przepisy modelowe stanowiące załącznik do zaleceń ONZ dotyczących transportu towarów niebezpiecznych.
Materiały zapalne ciekłe:
Materiały zapalne stałe:
materiały zapalne
Oznakowanie materiałów zapalnych
Poniżej oznakowanie według systemów GHS i Regulacji Modelowych ONZ:
Warto zwrócić uwagę, że oznakowanie nalepką ostrzegawczą nr 4.1 nie oznacza jedynie materiałów zapalnych stałych. W klasie 4.1 towarów niebezpiecznych zawarte są również materiały samoreaktywne, materiały polimeryzujące oraz materiały wybuchowe odczulone stałe. Podobnie jest z klasą 3 towarów niebezpiecznych – oprócz materiałów zapalnych ciekłych, klasyfikujemy do niej również materiały wybuchowe odczulone ciekłe czy przedmioty zawierające materiały zapalne ciekłe.
materiały zapalne
Uwaga: Takie materiały mogą stwarzać dodatkowe zagrożenia (np. toksyczność). Jeżeli będą spełniały one odpowiednie kryteria GHS/przepisów modelowych to również takie materiały powinny zostać opatrzone dodatkowymi znakami.
materiały zapalne
Podsumowanie
Zarówno system GHS, jak i Przepisy Modelowe ONZ mają na celu zapewnienie bezpiecznego obchodzenia się z materiałami zapalnymi poprzez precyzyjne klasyfikowanie i oznakowanie tych substancji. Chociaż mają podobne cele, różnią się w szczegółach dotyczących oznakowania.
Zapewnienie odpowiedniego oznakowania i przestrzeganie zarówno GHS, jak i Przepisów Modelowych ONZ jest nie tylko wymogiem prawnym, ale również kluczowym elementem w strategii zarządzania ryzykiem i ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa pracowników, konsumentów i środowiska.
Zachęcamy do dalszej edukacji i regularnego śledzenia zmian w przepisach, aby być na bieżąco z wymaganiami dotyczącymi klasyfikacji i oznakowania materiałów zapalnych. W ten sposób możemy wspólnie działać na rzecz bezpieczniejszego i bardziej zrównoważonego środowiska pracy oraz transportu chemikaliów.
Marek Pieńkowski
Twój zaufany partner ds. towarów niebezpiecznych
Zwiększymy standardy bezpieczeństwa w Twojej firmie, zapewniając jednocześnie zgodność z obowiązującymi przepisami.
t: (+48) 570 364 050
e: marek@pienkowski-consulting.pl