PIEŃKOWSKI CONSULTING

Materiały zapalne: oznakowanie GHS a Przepisy Modelowe ONZ

Profesjonalne doradztwo w zakresie:

  • ADR – przewóz towarów niebezpiecznych
  • IMDG – transport materiałów niebezpiecznych drogą morską
  • REACH – rejestracja i ocena substancji chemicznych
  • CLP – klasyfikacja, oznakowanie i pakowanie substancji i mieszanin
  • SEVESO – zarządzanie ryzykiem wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

Nasze usługi są odpłatne i dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

Dwa tygodnie temu na naszym blogu poruszyliśmy temat oznakowania dla materiałów wybuchowych, dziś skupimy się na materiałach zapalnych – zarówno ciekłych, jak i stałych. Chcemy przybliżyć różnice między oznakowaniem GHS a Regulacjami Modelowymi ONZ, które mogą być kluczowe dla bezpieczeństwa i zgodności z przepisami. Zanim przejdziemy do oznakowania, w pierwszej kolejności przedstawiamy kryteria klasyfikacji, by zrozumieć zależności. 

Kryteria klasyfikacji wg GHS

System GHS (Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów) jest szeroko stosowany w zakresie wprowadzania na rynek i stosowania wszelkiego rodzaju chemikaliów. W Unii Europejskiej system ten jest znany przede wszystkim przez rozporządzenie 1272/2008 CLP, które implementuje zasady GHS. Oznakowanie GHS umożliwia łatwą identyfikację substancji i mieszanin chemicznych, zapewniając informację o zagrożeniach i zalecanych środkach ostrożności.

System GHS dzieli materiały zapalne (ciekłe i stałe) na kategorie według następujących kryteriów.

Materiały zapalne ciekłe:

Materiały zapalne stałe:

Kryteria klasyfikacji wg Przepisów Modelowych ONZ

Regulacje Modelowe ONZ to natomiast przepisy modelowe stanowiące załącznik do zaleceń ONZ dotyczących transportu towarów niebezpiecznych. 

Materiały zapalne ciekłe:

Materiały zapalne stałe:

materiały zapalne

Oznakowanie materiałów zapalnych

Poniżej oznakowanie według systemów GHS i Regulacji Modelowych ONZ:

Warto zwrócić uwagę, że oznakowanie nalepką ostrzegawczą nr 4.1 nie oznacza jedynie materiałów zapalnych stałych. W klasie 4.1 towarów niebezpiecznych zawarte są również materiały samoreaktywne, materiały polimeryzujące oraz materiały wybuchowe odczulone stałe. Podobnie jest z klasą 3 towarów niebezpiecznych – oprócz materiałów zapalnych ciekłych, klasyfikujemy do niej również materiały wybuchowe odczulone ciekłe czy przedmioty zawierające materiały zapalne ciekłe. 

materiały zapalne

Uwaga: Takie materiały mogą stwarzać dodatkowe zagrożenia (np. toksyczność). Jeżeli będą spełniały one odpowiednie kryteria GHS/przepisów modelowych to również takie materiały powinny zostać opatrzone dodatkowymi znakami.

Przykład: Etykieta zawierająca nalepkę ostrzegawczą nr 3 i piktogram GHS: 02 (flame) oraz piktogramy  GHS05 (Corrosion); 07 (Exclamation mark); 08 (Health hazard); 09 (Environment)
Opakowania zbiorcze zawierające materiał zapalny stały organiczny I.N.O. Na opakowaniu oprócz nalepki nr 4.1 widać również piktogramy GHS02 i GHS07.

materiały zapalne

Podsumowanie

Zarówno system GHS, jak i Przepisy Modelowe ONZ mają na celu zapewnienie bezpiecznego obchodzenia się z materiałami zapalnymi poprzez precyzyjne klasyfikowanie i oznakowanie tych substancji. Chociaż mają podobne cele, różnią się w szczegółach dotyczących oznakowania.

Zapewnienie odpowiedniego oznakowania i przestrzeganie zarówno GHS, jak i Przepisów Modelowych ONZ jest nie tylko wymogiem prawnym, ale również kluczowym elementem w strategii zarządzania ryzykiem i ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa pracowników, konsumentów i środowiska.

Zachęcamy do dalszej edukacji i regularnego śledzenia zmian w przepisach, aby być na bieżąco z wymaganiami dotyczącymi klasyfikacji i oznakowania materiałów zapalnych. W ten sposób możemy wspólnie działać na rzecz bezpieczniejszego i bardziej zrównoważonego środowiska pracy oraz transportu chemikaliów.

Marek Pieńkowski

Twój zaufany partner ds. towarów niebezpiecznych

Zwiększymy standardy bezpieczeństwa w Twojej firmie, zapewniając jednocześnie zgodność z obowiązującymi przepisami.

t: (+48) 570 364 050
e: marek@pienkowski-consulting.pl

Autor:

Marek Pieńkowski

Doradca ADR/IMDG/CLP

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

ul. Harcerska 9A,
62-510 Konin

Kursy i szkolenia

Oferujemy kompleksowe szkolenia z transportu materiałów niebezpiecznych, które można odbyć osobiście lub online. Nasze kursy, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, zapewniają niezbędną wiedzę do bezpiecznego przewozu różnych substancji. 

DGSA Support

Platforma oferuje kompleksowe rozwiązania dla firm zajmujących się wysyłką i  transportem towarów niebezpiecznych oraz tych, które stosują i magazynują chemikalia.