Przewóz odpadowych opakowań po substancjach niebezpiecznych, może wiązać się z przewozem na zasadach ADR. Zatem jak najlepiej zaklasyfikować taki odpad wg ADR i w jakich przypadkach unikać przewozu „próżnych nieoczyszczonych opakowań” (jeżeli istnieje taka możliwość)?
Klasyfikacja odpadowych opakowań zgodna z ADR
Według przepisów dotyczących klasyfikacji próżne nieoczyszczone opakowania (w tym DPPL i opakowania duże) przewożone w celu utylizacji, recyklingu lub odzysku materiału konstrukcyjnego można zaklasyfikować do klasy 9 jako UN 3509. Odpady opakowaniowe zaklasyfikowane do UN 3509 muszą spełniać pewne wymagania tej pozycji. Opakowania takie mogą zawierać pozostałości klas 3, 4.1, 5.1, 6.1, 8 lub 9, aczkolwiek pozostałościami nie powinny być m.in.:
- materiały I grupy pakowania,
- towary zaklasyfikowane do kategorii transportowej „0”,
- materiały wybuchowe odczulone klas 3 oraz 4.1,
- materiały promieniotwórcze.
Odpadowe opakowania po substancjach niebezpiecznych jako UN 3509 czy próżne nieoczyszczone opakowania?
Spotykałem się z interpretacją, w której odpady opakowaniowe zawierające pozostałości substancji podlegających ADR, przewożone są na całkowitym wyłączeniu spod przepisów. Takie podejście do przewozu odpadów może być ryzykowne, ponieważ według ADR wspomniane opakowania podlegają takim samym wymaganiom jak opakowania napełnione. Wielokrotnie widywałem opakowania odpadowe uszkodzone i zanieczyszczone po zewnętrznej stronie.
W przypadku opakowań po substancjach, które nie spełniają wymagań pozycji UN 3509, pozostaje przewóz na zasadach próżnych nieoczyszczonych opakowań. W takim przypadku możemy je przewieźć na wyłączeniu zgodnym z 1.1.3.6 lub na wyłączeniu całkowitym zgodnym z 1.1.3.5. Wyłączenie 1.1.3.5. dotyczy opakowań próżnych, które zawierały materiały klas 2, 3, 4.1, 5.1, 6.1, 8 i 9.
Pamiętajmy jednak, że opakowania próżne nieoczyszczone zgodnie z przepisem 4.1.1.11 podlegają tym samym wymaganiom co opakowania napełnione towarem niebezpiecznych, jeżeli nie zostały zlikwidowane wszystkie zagrożenia. Dlatego byłbym ostrożny przy stosowaniu tego rodzaju wyłączenia.
UWAGA: omawiana pozycja nie dotyczy pustych opakowań ciśnieniowych klasyfikowanych jako odpad 15 01 11* Opakowania z metali zawierające niebezpieczne porowate elementy wzmocnienia konstrukcyjnego (np. azbest), włącznie z pustymi pojemnikami ciśnieniowymi.
Pieńkowski consulting – doradztwo ADR, REACH, CLP, kursy i szkolenia
Jesteś nadawcą odpadów niebezpiecznych i zastanawiasz się czy podlegają pod regulacje ADR? Zapraszam do kontaktu! Wykonuję analizy rodzaju i charakteru wytwarzanych odpadów w zakresie ADR.