PIEŃKOWSKI CONSULTING

Raport z wypadku lub awarii ADR

Wypadek cysterny ADR

Powiadomienie o zdarzeniach zaistniałych podczas przewozu

Według umowy ADR, jeżeli podczas załadunku, przewozu lub rozładunku towarów niebezpiecznych miał miejsce poważny wypadek, lub awaria to załadowca, napełniający, przewoźnik, odbierający lub odbiorca jest zobowiązany, by upewnić się czy został sporządzony raport. Zgodnie z ustawą o przewozie towarów niebezpiecznych, raport należy przekazać w terminie 14 dni od wystąpienia zdarzenia do:

  • Właściwego ze względu na miejsce wystąpienia zdarzenia Wojewódzkiemu Inspektorowi Transportu Drogowego.
  • Prezesowi Urzędu Transportu Kolejowego – w przypadku przewozu towarów niebezpiecznych koleją.
  • Właściwego ze względu na miejsce wystąpienia zdarzenia Dyrektorowi Urzędu Żeglugi Śródlądowej.
  • Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – w przypadku przewozu towarów niebezpiecznych środkami transportu należącymi do sił zbrojnych.

W związku z powyższym, jeżeli do uwolnienia towarów niebezpiecznych dojdzie nie podczas samego przewozu, a w czasie operacji załadunkowych/rozładunkowych na terenie firmy, również musimy sporządzić raport (oczywiście, jeżeli doszło do uwolnienia lub zagrożenenia zgodnie z pewnymi kryteriami.).

Kiedy musimy złożyć raport z wypadku lub awarii ADR?

Wymóg sporządzenia raportu występuje nie tylko w przypadku uwolnienia towarów niebezpiecznych, ale również, gdy nastąpiło bezpośrednie zagrożenie uwolnieniem towarów niebezpiecznych, zranienie osób, szkody materialne i zniszczenie środowiska.

Jeżeli dojdzie do zranienia osób, jesteśmy zobowiązani sporządzić raport gdy:

  • wymagają zastosowania intensywnej opieki medycznej,
  • wymagają leczenia szpitalnego przez co najmniej jedną dobę lub powodują niezdolność do pracy przez co najmniej kolejne trzy dni.

W przypadku uwolnienia towarów niebezpiecznych lub bezpośredniego zagrożenia uwolnieniem, wyróżniamy m.in. następujące kryteria:

  • nie mniej niż 50 kg / l towarów 0 i 1 kategorii transportowej,
  • nie mniej niż 333 kg/l towarów 2 kategorii transportowej.

Szkoda materialna lub zniszczenie środowiska według umowy ADR oznacza uwolnienie towarów niebezpiecznych powodujące straty na kwotę większą niż 50 000 euro.

W jakich przypadkach należy zawsze złożyć raport z wypadku lub awarii ADR?

Jeżeli doszło do zdarzenia z udziałem towarów klasy 6.2 (materiały zakaźne), należy sporządzić raport z wypadku niezależnie od ilości uwolnionego towaru.

Również, gdy dojdzie do uwolnienia jakiegokolwiek materiału promieniotwórczego ze sztuki przesyłki, jesteśmy zobowiązani do sporządzenia raportu. Według umowy ADR pod ten obowiązek podlega również uzasadnione podejrzenie, że nastąpiło znaczące naruszenie funkcji ochronnych sztuki przesyłki.

Kto sporządza raport z wypadku lub awarii ADR?

Zgodnie z art. 40 ust. 2 ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych do zadań doradcy ADR należy sporządzanie raportów z wypadków lub awarii dla uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych.

Sporządzanie raportów

Zdarzył się w twojej firmie wypadek z udziałem towarów niebezpiecznych? Nie wiesz, czy masz obowiązek sporządzenia raportu lub jak go wypełnić? Zapraszam do kontaktu!

Pieńkowski Consulting - sporządzanie raportu z wypadku lub awarii ADR
ADR

Autor:

Marek Pieńkowski

Doradca ADR/IMDG/CLP

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

ul. Harcerska 9A,
62-510 Konin

Kursy i szkolenia

Oferujemy kompleksowe szkolenia z transportu materiałów niebezpiecznych, które można odbyć osobiście lub online. Nasze kursy, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, zapewniają niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do bezpiecznego przewozu różnych substancji. Dostosowujemy się do potrzeb klienta, gwarantując wysoką jakość edukacji niezależnie od preferowanego sposobu nauki.

Zapisz się i pobierz
poradnik za darmo!

Pobierz darmowy poradnik

ADR KROK PO KROKU 2024 poradnik dla firm transportowych w zakresie towarów niebezpiecznych