PIEŃKOWSKI CONSULTING

Roczne sprawozdanie z przewozu ADR 2023

Sprawozdawczość w ochronie środowiska

Z początkiem każdego roku tysiące przedsiębiorców wchodzi w gorący okres sprawozdawczości. Jest to sprawozdawczość z różnych obszarów np. z szeroko pojętej ochrony środowiska. Prowadząc działalność w zakresie ADR, również nie ominie nas sprawozdawczość. A dokładnie sprawozdanie z działalności uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych informacji o sprawozdaniu.

Kto musi złożyć roczne sprawozdanie?

Obowiązek ten ciąży na uczestnikach przewozu towarów niebezpiecznych tj. nadawcach*, przewoźnikach oraz wykonujących: pakowanie, załadunek, napełnianie i rozładunek. O tym, kiedy nie trzeba składać sprawozdania, napisze w odrębnym wpisie.

*- wraz ze zmianą rozporządzenia Ministra Infrastruktury dot. formularza rocznego sprawozdania zostali dodani również nadawcy towarów niebezpiecznych

Roczne sprawozdanie z przewozu ADR 2023 – termin

Uczestnik przewozu towarów niebezpiecznych jest zobowiązany złożyć roczne sprawozdanie ADR w terminie do 28 lutego. Informacje, które należy wykazać w sprawozdaniu, muszą obejmować cały ubiegły rok.

Gdzie należy złożyć roczne sprawozdanie ADR?

Roczne sprawozdanie z działalności uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych należy złożyć we właściwym ze względu na siedzibę Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego (transport drogowy). Czyli firma z siedzibą w Kaliszu złoży sprawozdanie w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Poznaniu. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Garwolinie prześle je do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie itd.

W przypadku przewozu koleją jest Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, a w zakresie żeglugi śródlądowej – Dyrektor Żeglugi Śródlądowej.

Kto może przygotować roczne sprawozdanie ADR

Osobą uprawnioną do sporządzenia rocznego sprawozdania ADR jest doradca ds. bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych.

Kary za nieterminowość

Za nieprzesłane w ustawowym określonym terminie rocznego sprawozdania z działalności uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych grozi administracyjna kara pieniężna. Wysokość kary wzrasta wraz z czasem, jaki upłynął od ustawowego terminu. Jeżeli od ustawowo określonego terminu do dnia przesłania sprawozdania:

  • nie upłynęło 14 dni to kara wynosi 200 zł
  • upłynęło co najmniej 14 dni to kara wynosi 2 000 zł
  • upłynęło co najmniej 3 miesiące to kara wynosi 5 000 zł

Informacje dodatkowe

W sprawozdaniu należy również uwzględnić krótki opis wypadku lub awarii ADR oraz wykazać towary niebezpieczne dużego ryzyka.

Podstawa prawna obowiązku rocznego sprawozdania z przewozu ADR

Obowiązek wypełnienia i złożenia rocznego sprawozdania z przewozu ADR określa art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o przewozie towarów niebezpiecznych (t.j. Dz.U. 2022 poz. 2147).

Sporządzimy dla ciebie roczne sprawozdanie ADR

Doradca ADR przygotuje dla Państwa roczne sprawozdanie z działalności uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych. Zadzwoń lub napisz, by dowiedzieć się więcej. Nie ważne, czy twoja firma znajduje się w Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, czy innych miejscowościach.. działamy na terenie całej Polski. Zapraszamy do współpracy.

ADR

Autor:

Marek Pieńkowski

Doradca ADR/IMDG/CLP

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

ul. Harcerska 9A,
62-510 Konin

Kursy i szkolenia

Oferujemy kompleksowe szkolenia z transportu materiałów niebezpiecznych, które można odbyć osobiście lub online. Nasze kursy, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, zapewniają niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do bezpiecznego przewozu różnych substancji. Dostosowujemy się do potrzeb klienta, gwarantując wysoką jakość edukacji niezależnie od preferowanego sposobu nauki.

Zapisz się i pobierz
poradnik za darmo!

Pobierz darmowy poradnik

ADR KROK PO KROKU 2024 poradnik dla firm transportowych w zakresie towarów niebezpiecznych