Świadectwo dopuszczenia pojazdu do przewozu towarów niebezpiecznych zwanym dopuszczeniem ADR jest dokumentem potwierdzającym zgodność pojazdu z wymaganiami technicznymi części 9 ADR. Właściwą władzą w Polsce do wydawania świadectwa dopuszczenia jest Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego. Świadectwo wydaje się na podstawie złożonego wniosku i dokumentów, które potwierdzają w/w zgodności.
Dopuszczenie ADR wymagane jest dla następujących pojazdów: EXII, EXIII, FL, AT oraz MEMU. Świadectwo wydawane jest na okres nie dłuższy niż rok, następnie możemy je przedłużyć poprzez złożenie pisemnego wniosku do TDT.
Po upływie terminu ważności świadectwa pojazd nie powinien być używany do przewozu towarów niebezpiecznych do czasu wystawienia nowego świadectwa.
Odstępstwo od pierwszego badania technicznego
TDT może odstąpić od przeprowadzenia pierwszego badania technicznego ciągnika siodłowego posiadającego homologację typu. Takie odstępstwo jest możliwe tylko i wyłącznie na podstawie deklaracji zgodności z działem 9.2 ADR (wymagania konstrukcyjne pojazdu). Taką deklarację może wydać producent, upoważniony przedstawiciel producenta lub jednostka uznana przez właściwą władzę.
Jakie informacje zawieramy we wniosku i co należy do niego dołączyć?
We wniosku, na którego podstawie zostanie wydane świadectwo dopuszczenia, należy podać nazwę właściciela/ przewoźnika lub użytkownika pojazdu (zgodną z KRS; CEiDG), na którego będzie wydane świadectwo. Wniosek powinien również zawierać podstawowe dane pojazdu (producent pojazdu, nr VIN itp.).
Uwaga: na każdy pojazd składamy oddzielny wniosek.
Załączniki do wniosku (na przykładzie nowego pojazdu-cysterny):
- Oryginał zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów.
- Kopia protokołu sporządzonego przez TDT w sprawie przeprowadzonego badania potwierdzającego zgodność z wymogami ADR.
- Potwierdzenie wniesienia opłat o których mowa w art. 34. ust. 1 ustawy o dozorze technicznym.
- Potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie świadectwa.
- Kopię dowodu rejestracyjnego.
Jednocześnie informuję, że wymagane załączniki do wniosku mogą się różnić w przypadku pojazdów EXII/III, oraz tego, czy wnosi się o przedłużenie ważności świadectwa.
Opłata za wydanie świadectwa dopuszczenia wynosi 175 zł i wnosi się ją na nr rachunku TDT.
Dodatkowe dokumenty do wypełnienia
Do dokumentów należy dołączyć oświadczenie dotyczące posiadania koncesji, wpisu do rejestru podmiotów przewożących i zgłoszenia do Prezesa URE infrastruktury paliw ciekłych.
Wyjaśnienia
- EXII i EXIII – pojazd przeznaczony do przewozu materiałów wybuchowych lub przedmiotów z materiałami wybuchowymi.
- FL – pojazd przeznaczony m.in. do przewozu materiałów ciekłych o temperaturze zapłonu nie wyższej niż 60oC w cysternach stałych.
- AT – pojazd inny niż FL, MEMU, EXII i EXIII przeznaczony do przewozu materiałów niebezpiecznych m.in. w cysternach stałych.
- MEMU – ruchoma jednostka do wytwarzania materiałów wybuchowych.
Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych
Wniosek o wydanie świadectwa dopuszczenia z Pieńkowski Consulting
Nie chcesz martwić się, czy prawidłowo sporządziłeś wniosek o wydanie świadectwa dopuszczenia? Mogę sporządzić i złożyć go za ciebie! Zapraszam do kontaktu.