PIEŃKOWSKI CONSULTING

Duży pojemnik do przewozu luzem (DPPL/IBC/Mauser)- badania okresowe

Duży pojemnik do przewozu luzem

Profesjonalne doradztwo w zakresie:

  • ADR – przewóz towarów niebezpiecznych
  • IMDG – transport materiałów niebezpiecznych drogą morską
  • REACH – rejestracja i ocena substancji chemicznych
  • CLP – klasyfikacja, oznakowanie i pakowanie substancji i mieszanin
  • SEVESO – zarządzanie ryzykiem wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

Nasze usługi są odpłatne i dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

Duże pojemniki do przewozu luzem to jedne z najczęściej wybieranych pojemników do przewozu towarów niebezpiecznych. Oczywiście się temu nie dziwię, ponieważ są one pojemne, wytrzymałe, a ich konstrukcja mimo masy ułatwia manipulację nimi. Jednakże śledząc na bieżąco aktualności o przeprowadzonych kontrolach przez ITD, zauważyłem, że nie każdy wie, że pewne rodzaje DPPLi muszą przechodzić badania okresowe!

Duży pojemnik do przewozu luzem – co jaki czas badanie okresowe?

Zgodnie z przepisami umowy ADR każdy DPPL metalowy, ze sztywnego tworzywa sztucznego i złożony, powinien być badany przed oddaniem go do eksploatacji (w tym po regeneracji), a następnie nie rzadziej niż raz na 5 lat, pod względem:

  • zgodności z typem konstrukcji i prawidłowości znaków;
  • oceny stanu wewnętrznego i zewnętrznego;
  • prawidłowego działania wyposażenia obsługowego

Oraz nie rzadziej niż 2,5 roku, pod względem:

  • oceny stanu zewnętrznego;
  • prawidłowego działania wyposażenia obsługowego.

W przypadku DPPLi ładowanych lub rozładowywanych pod ciśnieniem, przed pierwszym przewozem należy wykonać próbę szczelności. Próbę należy powtarzać w odstępach czasu nie dłuższych niż 2,5 roku.

UWAGA: Zgodnie z przepisem 4.1.1.15 DPPL ze sztywnego tworzywa sztucznego oraz DPPL złożonych z naczyniami wewnętrznymi z tworzywa sztucznego, jeżeli właściwa władza nie postanowi inaczej, to dozwolony okres ich używania do przewozu materiałów niebezpiecznych powinien wynosić 5 lat, z wyjątkiem przypadków, gdy ustalono okres krótszy ze względu na właściwości materiału przeznaczonego do przewozu. W przypadku DPPL złożonych okres używania odnosi się do daty produkcji naczynia wewnętrznego.

UWAGA 2: Zgodnie z przepisem szczególnym B15 zawartym w instrukcji pakowania IBC02 dla UN 2031 o zawartości większej niż 55% kwasu azotowego, dopuszczalne stosowanie DPPL z tworzywa sztucznego sztywnego i DPPL złożonego z naczyniem wewnętrznym z tworzywa sztucznego sztywnego powinno wynosić 2 lata od daty wytworzenia.

W Polsce właściwą władzą do prowadzenia badań okresowych jest Transportowy Dozór Techniczny.

Kara za nieprzestrzeganie terminów badań okresowych DPPL

Za nieprzestrzeganie terminów badań okresowych lub okresów używalności grozi kara w wysokości 2 000 zł!

Pieńkowski consulting – doradztwo i stała współpraca w zakresie ADR

Doradzamy przedsiębiorstwom w zakresie bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych. W ramach współpracy zajmujemy się m.in. doborem odpowiednich opakowań do przewozu towarów niebezpiecznych, weryfikacją czy pojemniki są certyfikowane i mają ważne badania okresowe.

Klasyfikacja odpadów niebezpiecznych
ADR | Opakowania

Autor:

Marek Pieńkowski

Doradca ADR/IMDG/CLP

Kursy i szkolenia

Oferujemy kompleksowe szkolenia z transportu materiałów niebezpiecznych, które można odbyć osobiście lub online. Nasze kursy, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, zapewniają niezbędną wiedzę do bezpiecznego przewozu różnych substancji. 

DGSA Support

Platforma oferuje kompleksowe rozwiązania dla firm zajmujących się wysyłką i  transportem towarów niebezpiecznych oraz tych, które stosują i magazynują chemikalia.