PIEŃKOWSKI CONSULTING

Oznakowanie pojazdów przewożących odpady

Pojazd do przewozu odpadów

Profesjonalne doradztwo w zakresie:

  • ADR – przewóz towarów niebezpiecznych
  • IMDG – transport materiałów niebezpiecznych drogą morską
  • REACH – rejestracja i ocena substancji chemicznych
  • CLP – klasyfikacja, oznakowanie i pakowanie substancji i mieszanin
  • SEVESO – zarządzanie ryzykiem wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

Nasze usługi są odpłatne i dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

Zobacz zaktualizowaną i rozszerzoną wersję niniejszego wpisu:


24 stycznia 2018 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska dotyczące szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. Rozporządzenie to nie tylko porusza kwestię oznakowania pojazdów przewożących odpady, ale również wymogi odnoszące się do sposobu transportu. Jednakże w tym krótkim artykule opisze jedynie wymogi dotyczące oznakowania pojazdów.

Pojazdy do przewozu odpadów

Przy przewozie odpadów, pojazdy winny być oznakowane w tablice koloru białego opatrzonego w napis “ODPADY”. Tablica powinna mieć wymiary 400 mm szerokości i 300 mm wysokości, natomiast napis powinien mieć litery wysokości 100 mm i 15 mm szerokości linii. Ze względu na wielkość pojazdu lub jego konstrukcję dopuszcza się oznakowanie mniejszymi tablicami, lecz ich wymiary nie powinny być mniejsze niż 300 mm szerokości i 120 mm wysokości.

Oznakowanie powinno być czytelne, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne

Przewóz odpadów - oznakowanie pojazdów
Wzór tabliczki do oznakowania środków transportu przeznaczonych do przewozu odpadów

Transgraniczny przewóz odpadów

Przy transgranicznym przewozie odpadów, również należy wyposażyć pojazd w tablice. W tym przypadku białą tablicę opatrzoną literą “A” o wymiarach 200 mm wysokości i 20 mm szerokości linii. Wymiary tablicy pozostają takie same jak w przypadku tablicy “ODPADY”. Rozporządzenie nie przewiduje tablic o zmniejszonych wymiarach.

Oznakowanie powinno być czytelne, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Wzór tabliczki do oznakowania środków transportu przeznaczonych do transgranicznego przewozu odpadów

Kiedy nie musimy stosować oznakowania pojazdów?

Przepisów dot. oznakowania pojazdów nie musimy stosować w dwóch przypadkach. Jeżeli przewozimy odpady, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji (art. 66 ust. 4 ustawy o odpadach) oraz w przypadku gdy przewozimy nie więcej niż 100 kg odpadów innych niż niebezpieczne.

Oznakowanie pojazdów przewożących odpady ADR

Zgodnie z paragrafem drugim rozporządzenia, przepisów w nim zawartych nie stosuje się do przewozu odpadów stanowiących towary niebezpieczne zgodnie z ustawą o przewozie towarów niebezpiecznych. O oznakowaniu pojazdów ADR napiszę osobny artykuł.

Instrukcje dotyczące oznakowania pojazdów i opakowań ADR

Jeżeli nie znasz zasad prawidłowego oznakowania pojazdów/kontenerów/cystern i opakowań ADR, przygotujemy dla ciebie wytyczne lub napiszemy ci jak oznakować pojazd/kontener/cysternę, lub opakowanie pod konkretny towar. Zapraszamy do kontaktu!

Ochrona Środowiska | Odpady

ADR KONIN POZNAŃ WROCŁAW ŁÓDŹ BYDGOSZCZ LUBLIN SZCZECIN

Autor:

Marek Pieńkowski

Doradca ADR/IMDG/CLP

Kursy i szkolenia

Oferujemy kompleksowe szkolenia z transportu materiałów niebezpiecznych, które można odbyć osobiście lub online. Nasze kursy, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, zapewniają niezbędną wiedzę do bezpiecznego przewozu różnych substancji. 

DGSA Support

Platforma oferuje kompleksowe rozwiązania dla firm zajmujących się wysyłką i  transportem towarów niebezpiecznych oraz tych, które stosują i magazynują chemikalia.