PIEŃKOWSKI CONSULTING

Jaki rodzaj cysterny wybrać do przewozu UN3082?

Jaki rodzaj cysterny wybrać do przewozu UN3082

Odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie dotyczące transportu ciekłego materiału zagrażającego środowisku

Regularnie otrzymujemy pytania od osób zainteresowanych wyborem odpowiedniej cysterny do przewozu różnych towarów niebezpiecznych. Ostatnio padło również zapytanie dotyczące wyboru cysterny do transportu UN3082 (materiał zagrażający środowisku ciekły I.N.O.). W tym wpisie postaramy się dostarczyć jasnej odpowiedzi na pytanie: „Jaki rodzaj cysterny wybrać do przewozu UN3082?”

Cysterna LGBV

Dla transportu materiału UN3082, najbardziej racjonalnym wyborem będzie zastosowanie cysterny o kodzie LGBV. Ten rodzaj cysterny wyposażony jest w dolne otwory umożliwiające napełnianie oraz rozładunek, trzy zamknięcia oraz urządzenie oddechowe. Warto jednak zauważyć, że nie posiada ona urządzenia do zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się płomienia/ odporności na ciśnienie wybuchu. Z tego powodu w cysternie LGBV możemy przewozić jedynie materiały ciekłe zapalne o temperaturze zapłonu powyżej 60 stopni Celsiusza, a także wybrane materiały z klas 4.1, 5.1 oraz 9.

Możliwość przewozu w innych rodzajach cystern

Warto mieć na uwadze, że przewóz materiałów UN3082 nie jest ograniczony tylko do cysterny o kodowaniu LGBV. istnieje możliwość przewozu w bardziej wszechstronnych cysternach, takich jak LGBF (cysterna poziom wyżej w hierarchii, najczęściej stosowana do przewozu paliw) lub L4BN, jeśli jednak koncentrujesz się jedynie na UN3082, cysterna LGBV jest wystarczająca.

Należy jednak pamiętać, że przewóz UN3082 w cysternie o kodzie LGAV jest niedopuszczony.

Pojazd do przewozu w cysternie

Zgodnie z przepisami ADR, pojazd do przewozu w cysternie musi spełniać wymogi dotyczące pojazdu AT. Zgodność ta powinna zostać potwierdzona świadectwem dopuszczenia pojazdu ADR. Warto zauważyć, że pojazd AT musi spełniać mniej wymogów konstrukcyjnych niż pojazd FL. W praktyce oznacza to m.in. mniejsze restrykcje dotyczące wyposażenia elektrycznego oraz środków zapobiegających ryzyku pożarowemu.

Świadectwo dopuszczenia ADR
Fragment wzoru świadectwa dopuszczenia pojazdów do przewozu towarów niebezpiecznych

Podsumowanie

Podsumowując, cysterna LGBV to najbardziej optymalne rozwiązanie dla UN3082. Pamiętaj również, że pojazd musi spełniać co najmniej wymogi pojazdu AT i posiadać świadectwo dopuszczenia. W niniejszym wpisie przedstawiliśmy podstawowe informacje, po bardziej szczegółowe zapraszamy do kontaktu!

Konsultacje przed rozpoczęciem działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych

Zanim rozpoczniesz działalność transportową, warto skonsultować się z ekspertami ds. przewozu materiałów niebezpiecznych, aby upewnić się, że Twoje pojazdy spełniają normy ADR. Wspólnie możemy zagwarantować nie tylko efektywność Twojego przedsięwzięcia, ale przede wszystkim bezpieczeństwo dla Ciebie, Twoich pracowników i otoczenia.

Pieńkowski Consulting | LinkedIn

Klasyfikacja odpadów niebezpiecznych
ADR | Aktualności | Ochrona Środowiska | Pojazd ADR

Autor:

Marek Pieńkowski

Doradca ADR/IMDG/CLP

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

ul. Harcerska 9A,
62-510 Konin

Kursy i szkolenia

Oferujemy kompleksowe szkolenia z transportu materiałów niebezpiecznych, które można odbyć osobiście lub online. Nasze kursy, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, zapewniają niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do bezpiecznego przewozu różnych substancji. Dostosowujemy się do potrzeb klienta, gwarantując wysoką jakość edukacji niezależnie od preferowanego sposobu nauki.

Zapisz się i pobierz
poradnik za darmo!

Pobierz darmowy poradnik

ADR KROK PO KROKU 2024 poradnik dla firm transportowych w zakresie towarów niebezpiecznych