PIEŃKOWSKI CONSULTING

Pojazd ADR -AT i FL – Co to za pojazdy i czym się różnią?

Numery rozpoznawcze zagrożenia

Profesjonalne doradztwo w zakresie:

  • ADR – przewóz towarów niebezpiecznych
  • IMDG – transport materiałów niebezpiecznych drogą morską
  • REACH – rejestracja i ocena substancji chemicznych
  • CLP – klasyfikacja, oznakowanie i pakowanie substancji i mieszanin
  • SEVESO – zarządzanie ryzykiem wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

Nasze usługi są odpłatne i dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

Przy wyborze pojazdu do przewozu towarów niebezpiecznych spotkamy się z kilkoma rodzajami takich pojazdów. Są to pojazdy o oznaczeniach: AT, FL, MEMU, EXII/EXIII. MEMU to ruchoma jednostka do wytwarzania materiałów wybuchowych. Natomiast EXII/III to pojazdy do przewozu materiałów wybuchowych. W dzisiejszym wpisie skupię się na pojazdach AT i FL.

Pojazd “FL”

Pojazd “FL” jest to pojazd:

  • przeznaczony do przewozu materiałów ciekłych o temp. zapłonu nie wyższej niż 60oC w cysternach stałych lub odejmowalnych o pojemności większej niż 1 m3, w kontenerach-cysternach lub cysternach przenośnych o pojemności jednostkowej większej niż 3 m3. Wyjątek stanowi olej napędowy zgodny z normą EN 590:2013+A1:2017.
  • do przewozu gazów palnych w cysternach stałych, odejmowalnych (poj. >1 m3), w kontenerach-cysternach, cysternach przenośnych lub MEGC (poj. >3 m3).
  • pojazd-bateria do przewozu gazów palnych o poj. całkowitej większej niż 1 m3
  • przeznaczony do przewozu nadtlenku wodoru, roztwór wodny stabilizowany, o zawartości nadtlenku wodoru wyższej niż 60% (klasa 5.1, UN 2015). Oczywiście w cysternach stałych, cysternach odejmowalnych (poj. >1 m3) lub w kontenerach-cysternach, cysternach przenośnych (poj. >3 m3).

Pojazd “AT”

Zgodnie z definicją załącznika B do umowy pojazd “AT” to pojazd inny niż FL, MEMU, EXII/III. Istotnie do przewozu w cysternach stałych, odejmowalnych (poj. >1 m3), kontenerach-cysternach, cysternach przenośnych lub MEGC (poj. >3 m3).

Pojazd “AT” i “FL” – różnice w konstrukcji- przykłady

Konstrukcja pojazdu “FL” musi spełniać więcej wymogów konstrukcyjnych niż “AT”. “FL” musi być wyposażony m.in. w główny wyłącznik akumulatora, który nie jest wymagany w pojeździe “AT”. Oprócz tego m.in. silnik, układ wydechowy, układ hamowania długotrwałego powinny być tak skonstruowane, umieszczone i zabezpieczone, by nie narażać ładunku na nagrzanie lub zapalenie. Ponadto elementy instalacji elektrycznej łącznie z przewodami, które pozostają zasilane po odłączeniu akumulatora wyłącznikiem głównym, powinny być przystosowane do pracy w strefach niebezpiecznych. Elementy te powinny spełniać wymagania ogólne normy IEC 60079, części 0 i 14, oraz odpowiednie dodatkowe wymagania normy IEC 60079. Wymienione elementy nie są wymagane w pojazdach “AT”. Oczywiście przytoczone przykłady to nie wszystkie różnice w konstrukcji między opisywanymi pojazdami.

Czy mogę pojazdem “FL” przewozić towary niebezpieczne dedykowane dla pojazdu “AT” i odwrotnie?

I tak i nie, Pojazdem “FL”, który ma szereg dodatkowych zabezpieczeń, można przewozić również towary niebezpieczne dla których dedykowanym pojazdem jest “AT”. Natomiast w przypadku towarów dedykowanych dla “FL” nie można już przewozić pojazdem “AT”.

Odesłania:

Umowa ADR: link

Transportowy Dozór Techniczny: Link

Aplikacja DGSA Support.app

Zachęcamy do odwiedzin strony poświęconej tworzonej przez nas platformy do zarządzania towarami niebezpiecznymi i chemikaliami DGSA Support.app.

Pieńkowski consulting – doradztwo przy wyborze pojazdów do przewozu towarów niebezpiecznych

Jako firma konsultingowa świadczymy m.in. usługi związane z wyborem pojazdów do przewozu towarów niebezpiecznych. Jeżeli planujesz zacząć przewozić towary niebezpieczne, ale nie wiesz, jaki wybrać pojazd- możemy ci pomóc! Napisz lub zadzwoń, by dowiedzieć się więcej.

Pojazd - AT i FL - co to są za pojazdy
ADR | Pojazd ADR

Autor:

Marek Pieńkowski

Doradca ADR/IMDG/CLP

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

ul. Harcerska 9A,
62-510 Konin

Kursy i szkolenia

Oferujemy kompleksowe szkolenia z transportu materiałów niebezpiecznych, które można odbyć osobiście lub online. Nasze kursy, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, zapewniają niezbędną wiedzę do bezpiecznego przewozu różnych substancji. 

DGSA Support

Platforma oferuje kompleksowe rozwiązania dla firm zajmujących się wysyłką i  transportem towarów niebezpiecznych oraz tych, które stosują i magazynują chemikalia.