PIEŃKOWSKI CONSULTING

Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego – przewóz UPPZ

Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego

Podczas poruszania się po drogach można natknąć się na przykład pojazd oznakowany zieloną tablicą z napisem „KAT. 3 nie do spożycia przez ludzi”. Oczywiście nie jest to przewóz towarów niebezpiecznych w rozumieniu przepisów ADR, ale jest również transportem materiałów stwarzających pewne zagrożenie, a dokładniej zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Takie materiały to nic innego jak produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. W dzisiejszym wpisie kilka informacji na temat transportu takich materiałów.

Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego, co to jest?

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 1069/2009 są to całe zwierzęta martwe lub ich części, produkty pochodzenia zwierzęcego lub inne produkty otrzymane ze zwierząt nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, w tym komórki jajowe, zarodki i nasienie.

Klasyfikacja UPPZ

Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego klasyfikuje się ze względu na poziom zagrożenia, jakie stwarzają dla zdrowia ludzi i zwierząt. Zgodnie z klasyfikacją, UPPZ przyporządkujemy do jednej z trzech kategorii.

Materiał kategorii 1

Tą kategorię reprezentują materiały szczególnego ryzyka. Zaklasyfikujemy do niej m.in.:

  • martwe zwierzęta podejrzane o zarażenie TSE lub zabite w związku ze zwalczaniem TSE,
  • padłe zwierzęta doświadczalne, domowe, egzotyczne,
  • UPPZ, zebrane podczas oczyszczania ścieków z przedsiębiorstw lub zakładów przetwarzających materiał Kat.1,
  • Mieszaniny materiału kategorii 1 z materiałem kategorii 2 lub 3.

Materiał kategorii 2

Materiały kat. 2 są materiałami wysokiego ryzyka. Stwarzają one zagrożenie mikrobiologiczne lub zagrożenie związane z obecnością zanieczyszczeń, czy substancji w ilościach przekraczających dopuszczalne poziomy. Do tej kategorii zaliczymy m.in.:

  • obornik, niezmineralizowane guano i treść z przewodu pokarmowego,
  • UPPZ, zebrane podczas oczyszczania ścieków z przedsiębiorstw lub zakładów przetwarzających materiał inny niż Kat.1,
  • produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego inne niż materiał kategorii 1 lub kategorii 3,
  • odpady gastronomiczne pochodzące ze środków przewozu międzynarodowego.

Materiał kategorii 3

Do kategorii trzeciej zaliczymy materiały niskiego ryzyka, czyli produkty uboczne pochodzące ze zwierząt niewykazujące objawów chorobowych. Są to m.in.:

  • tusze i części tusz zwierząt poddanych ubojowi lub, w przypadku zwierząt łownych, całe zabite zwierzęta lub ich części, które nadają się do spożycia przez ludzi zgodnie z przepisami wspólnotowymi, lecz nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi z powodów handlowych,
  • produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego powstałe podczas wytwarzania produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi, w tym odtłuszczone kości, skwarki i osad z centryfug lub separatorów otrzymany w procesie przetwarzania mleka,
  • karma dla zwierząt domowych lub materiały paszowe zawierające produkty pochodzenia zwierzęcego lub produkty pochodne, które nie nadają się już do skarmiania z powodów handlowych lub w wyniku problemów powstałych podczas produkcji lub wad w pakowaniu lub innych wad, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt,
  • bezkręgowce wodne i lądowe, inne niż gatunki chorobotwórcze dla ludzi lub zwierząt

Przewóz UPPZ

Przewóz UPPZ może się odbywać wyłącznie po zatwierdzeniu przez powiatowego lekarza weterynarii. Zatwierdzenie odbywa się w drodze decyzji wydanej na podstawie złożonego wniosku nie później niż 30 dni przed planowanym rozpoczęciu działalności. Przedsiębiorstwo, które uzyska zgodę powiatowego lekarza weterynarii, otrzymuje numer urzędowy będący weterynaryjnym numerem identyfikacyjnym. Numer ten należy wpisać do dokumentu handlowego stosowanego przy przewozie UPPZ.

Oznakowanie opakowań/kontenerów i pojazdów przewożących UPPZ

Podczas przewozu UPPZ opakowanie, kontener lub pojazd powinien zostać oznakowany w specjalne etykiety, które w zależności od rodzaju produktów ubocznych i ich pochodzenia opatrzone są m.in. w następujące opisy:

  • dla kategorii 1 „Wyłącznie do usunięcia”
  • kategoria 2 „Nie do spożycia przez zwierzęta” lub „Obornik”
  • kategoria 3 „Nie do spożycia przez ludzi”

Ponadto, przy przewozie z jednego kraju członkowskiego do drugiego etykiety powinny zostać dodatkowo opatrzone kolorem. I tak dla kategorii 1 jest to kolor czarny, dla kategorii 2 kolor żółty, a dla kategorii 3 kolorem zielonym z dużą zawartością niebieskiego.

Odesłania

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) nr 1069/2009: link

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 142/2011: link

Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt: link

Pieńkowski consulting – kompleksowe doradztwo w zakresie przewozu towarów i odpadów niebezpiecznych oraz zarządzania chemikaliami

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą z zakresu bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych (przewóz krajowy i międzynarodowy) oraz zarządzania chemikaliami. A jeśli nie jesteś pewien czy dotyczy cię ADR, to zapraszamy na konsultację by rozwiać twoje wątpliwości.

Ochrona Środowiska | Odpady

Autor:

Marek Pieńkowski

Doradca ADR/IMDG/CLP

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

ul. Harcerska 9A,
62-510 Konin

Kursy i szkolenia

Oferujemy kompleksowe szkolenia z transportu materiałów niebezpiecznych, które można odbyć osobiście lub online. Nasze kursy, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, zapewniają niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do bezpiecznego przewozu różnych substancji. Dostosowujemy się do potrzeb klienta, gwarantując wysoką jakość edukacji niezależnie od preferowanego sposobu nauki.

Zapisz się i pobierz
poradnik za darmo!

Pobierz darmowy poradnik

ADR KROK PO KROKU 2024 poradnik dla firm transportowych w zakresie towarów niebezpiecznych