PIEŃKOWSKI CONSULTING

Zakład zwiększonego lub dużego ryzyka – z czym się to wiążę?

Ryzyko wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

Zakłady przemysłowe wykorzystujące w procesach przemysłowych lub produkujące substancje niebezpieczne mogą stwarzać zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Takie zakłady w zależności od ilości i kategorii substancji niebezpiecznych są klasyfikowane jako „zakłady zwiększonego ryzyka” lub „zakłady dużego ryzyka”.

W związku z powyższym, każdy kto (lub zamierza) prowadzi zakład zwiększonego lub dużego ryzyka jest obowiązany do zapewnienia, aby zakład ten był zaprojektowany, wykonany, prowadzony i likwidowany w sposób zapobiegający awariom przemysłowym i ograniczający ich skutki dla ludzi oraz środowiska. (Art. 249 ustawy Prawo ochrony środowiska) Wiążę się to z pewnymi obowiązkami, które reguluje ustawa Prawo ochrony środowiska. Poniżej kilka słów m.in. o analizie kwalifikacyjnej oraz obowiązkach prowadzącego ZZR/ZDR.

Analiza kwalifikacyjna zakładu pod kątem zakładu zwiększonego lub dużego ryzyka

Analizy kwalifikacyjnej należy wykonać z pomocą Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz.U. 2016 r. poz. 138).

W załączniku do rozporządzenia znajdziemy ilości progowe substancji niebezpiecznych z podziałem m.in. na kategorie zagrożeń, jakie stawiają (dla zdrowia, fizyczne, dla środowiska, pozostałe). Należy dopasować je do substancji, jakie zużywamy lub produkujemy w zakładzie. Jeżeli ilość substancji nie przekracza wartości progowych, liczymy zasadą sumowania (liczymy oddzielnie dla ZZR/ZDR). Jeżeli wynik wyjdzie równy 1 lub większy zaliczymy zakład do ZZR lub ZDR.

Co należy zrobić gdy okaże się, że prowadzimy zakład zwiększonego lub dużego ryzyka? – Obowiązki prowadzącego ZZR/ZDR

Zgłoszenie zakładu

W pierwszej kolejności należy taki zakład zgłosić do właściwego organu Państwowej Straży Pożarnej. Zgłoszenie powinno zawierać m.in.:

  • oznaczenie prowadzącego zakład oraz kierującego zakładem, ich adresy zamieszkania lub siedziby; przez kierującego zakładem rozumie się osobę zarządzającą zakładem w imieniu prowadzącego zakład;
  • informację o tytule prawnym;
  • charakter prowadzonej lub planowanej działalności zakładu lub instalacji;
  • rodzaj i ilość substancji niebezpiecznej, w tym składowanej substancji niebezpiecznej, uwzględnianych przy zaliczaniu zakładu do zakładu o zwiększonym ryzyku lub zakładu o dużym ryzyku oraz charakterystykę fizykochemiczną, pożarową i toksyczną tych substancji

Zgłoszenia należy dokonać co najmniej na 30 dni przed uruchomieniem zakładu lub do roku po zaliczeniu zakładu do ZZR/ZDR. Do właściwego organu PSP mamy również obowiązek zgłoszenia każdej istotnej zmiany ilości i rodzaju substancji niebezpiecznych oraz planowanego zamknięcie zakładu.

Pozostałe obowiązki prowadzącego ZZR/ZDR

Prowadzący zakład zwiększonego lub dużego ryzyka jest zobowiązany do sporządzenia programu zapobiegania poważnym awariom. Program ten należy przedłożyć organowi PSP oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska w takich samych terminach jak przy zgłoszeniu. W pięcioletnim interwale program należy przeanalizować i poddać uzasadnionym zmianom.

Ponadto prowadzący musi opracować i wdrożyć system zarządzania bezpieczeństwem, gwarantujący odpowiedni dla zagrożenia poziom bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska. Na prowadzącym zakład duże ryzyka ciąży również obowiązek sporządzania raportu o bezpieczeństwie, który należy przedłożyć komendantowi wojewódzkiemu PSP oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska.

Niniejszy artykuł nie wyczerpuje wszystkich obowiązków, które ciążą na prowadzącym zakład zwiększonego lub dużego ryzyka. Po więcej informacji zachęcam do kontaktu.

Gdzie nie mają zastosowania przepisy dot. ZZR/ZDR?

Ustawa Prawo ochrony środowiska wprowadza szereg ustępstw od stosowania przepisów dotyczących zakładów zwiększonego lub dużego ryzyka. Przepisy te nie mają zastosowania m.in. dla:

  • komórek i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej albo przez niego nadzorowanych;
  • transportu drogowego, kolejowego, wodnego śródlądowego, morskiego lub powietrznego substancji niebezpiecznych i bezpośredniego związanego z nim tymczasowego ich składowania poza terenem zakładów, z uwzględnieniem załadunku i rozładunku oraz transportu do i z doków, nabrzeży i stacji rozrządowych;
  • poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania kopalin ze złóż, z wyjątkiem ich składowania i magazynowania oraz chemicznych i cieplnych procesów przetwarzania tych kopalin.

Analiza kwalifikacyjna ZZR/ZDR z Pieńkowski Consulting

Produkujesz lub zużywasz do produkcji duże ilości substancji niebezpiecznych? Nie wiesz, czy prowadzisz ZZR lub ZDR? Możemy ci pomóc! Firma Pieńkowski Consulting przeprowadza analizy czy dany zakład stwarza zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Zapraszamy do kontaktu!

Ochrona Środowiska | ZDR

Autor:

Marek Pieńkowski

Doradca ADR/IMDG/CLP

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

ul. Harcerska 9A,
62-510 Konin

Kursy i szkolenia

Oferujemy kompleksowe szkolenia z transportu materiałów niebezpiecznych, które można odbyć osobiście lub online. Nasze kursy, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, zapewniają niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do bezpiecznego przewozu różnych substancji. Dostosowujemy się do potrzeb klienta, gwarantując wysoką jakość edukacji niezależnie od preferowanego sposobu nauki.

Zapisz się i pobierz
poradnik za darmo!

Pobierz darmowy poradnik

ADR KROK PO KROKU 2024 poradnik dla firm transportowych w zakresie towarów niebezpiecznych