PIEŃKOWSKI CONSULTING

Opakowania ADR – DPPL

Opakowania ADR - DPPL

W dzisiejszym wpisie opiszę jeden z rodzajów opakowań, który jest dopuszczony do przewozu wybranych towarów niebezpiecznych. W tej serii będę przedstawiał najważniejsze informacje o poszczególnych opakowaniach. O oznakowaniu i badaniach opakowań napiszę w osobnych wpisach. Zaczniemy od DPPL, tak więc czym jest to opakowanie?

Niech was nie zmyli nazwa… Mimo tego, że sugeruje ona sposób przewozu luzem, to w umowie ADR przeczytamy, że DPPL nie są kontenerami, dlatego stosujemy się do wymogów dotyczących przewozu w sztukach przesyłek.

Czym jest DPPL?

Rozwijając skrót DPPL, otrzymamy nazwę Duży Pojemnik Do Przewozu Luzem (ang. Intermediate Bulk Container). Zgodnie z definicją DPPL oznacza opakowanie przenośne, sztywne lub elastyczne, które:

ma pojemność:

  • ≤ 3,0 m3 dla materiałów ciekłych i stałych grupy pakowania II i III;
  • ≤ 1,5 m3 przypadku materiałów stałych grupy pakowania I. Dotyczy to DPPL elastycznych, z sztywnego tworzywa sztucznego, złożonego, tekturowego lub drewnianego;
  • ≤ 3,0 m3 w przypadku materiałów stałych I GP, jeżeli są zapakowane do DPPL metalowego;
  • ≤ 3,0 m3 dla materiałów promieniotwórczych;

Jest wykonane w sposób umożliwiający manipulację zmechanizowaną. Powinno być również odporne na obciążenia występujące przy manipulowaniu i w przewozie, co musi być również potwierdzone odpowiednimi badaniami.

Każdy DPPL wyprodukowany i przeznaczony do użytku zgodnie z przepisami ADR powinien być opatrzony w specjalne oznakowanie. Oznakowanie to rozpoczyna się od symbolu „UN”, który jest używany w celu poświadczającym, że opakowanie spełnia odpowiednie wymagania działu 6.5. Ale tak jak już wspominałem, o oznakowaniu rozpiszę się w odrębnym wpisie.

Rodzaje DPPL

Opakowania te mogą być wykonane z różnych materiałów, np. metalu, sztywnego tworzywa sztucznego, drewna, a nawet tektury.

Umowa ADR wyróżnia też takie rodzaje DPPL jak:

  • naprawiony,
  • przerobiony, tj. przerobiony na typ UN z opakowania niebędącego typem UN, lub z jednego typu UN przerobiony na inny typ UN,
  • zabezpieczony, czyli posiadający dodatkowe zabezpieczenia od uderzeń, np. metalowa krata (patrz zdjęcie na górze wpisu).
  • złożony- z naczyniem wewnętrznym z tworzywa sztucznego.

Kodowanie DPPL

Opakowaniom tym został nadany kod, po którym możemy rozpoznać, z jakiego materiału zostały wykonane i czy są przeznaczone do materiałów ciekłych lub stałych.

Kod składa się z dwóch cyfr, oznaczających rodzaj opakowania (elastyczne lub sztywne), rodzaj materiału (stały, ciekły) oraz sposób rozładunku i załadunku (grawitacyjny, pod ciśnieniem). Po cyfrach w kodzie występuje litera oznaczająca materiał z jakiego wykonano DPPL. W przypadku opakowań złożonych stosujemy dwie litery, pierwsza oznacza materiał naczynia wewnętrznego, a druga opakowania zewnętrznego.

I tak oto, z kodu możemy się dowiedzieć, że:

  • wykonany z elastycznego tworzywa sztucznego (tkanina) DPPL bez powłoki lub wykładziny to 13H1
  • DPPL przeznaczony do materiałów stałych rozładowywanych pod ciśnieniem (wyższym niż 10 kPa) wykonany ze stali to 21A
  • DPPL złożony z naczynia wewnętrznego ze sztywnego tworzywa sztucznego i opakowania zewnętrznego ze stali przeznaczony do materiałów ciekłych 31HA1

Czego nie wolno przewozić w DPPL?

Towary niebezpieczne, którym nie przyporządkowano instrukcji pakowania „IBC”, nie są dopuszczone do przewozu w DPPL.

Odesłania

Umowa ADR: link

Dobierzemy dla ciebie odpowiednie opakowania do materiałów niebezpiecznych

Chcesz nadawać do przewozu towary niebezpieczne, ale nie wiesz, czy wybrałeś odpowiednie opakowania? Możemy ci pomóc! Określimy, w jakich rodzajach pojemników możesz nadawać lub przewozić swoje towary niebezpieczne.

Numery rozpoznawcze zagrożenia
ADR | Opakowania

Autor:

Marek Pieńkowski

Doradca ADR/IMDG/CLP

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

ul. Harcerska 9A,
62-510 Konin

Kursy i szkolenia

Oferujemy kompleksowe szkolenia z transportu materiałów niebezpiecznych, które można odbyć osobiście lub online. Nasze kursy, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, zapewniają niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do bezpiecznego przewozu różnych substancji. Dostosowujemy się do potrzeb klienta, gwarantując wysoką jakość edukacji niezależnie od preferowanego sposobu nauki.

Zapisz się i pobierz
poradnik za darmo!

Pobierz darmowy poradnik

ADR KROK PO KROKU 2024 poradnik dla firm transportowych w zakresie towarów niebezpiecznych