PIEŃKOWSKI CONSULTING

Opakowania ADR – DPPL

Opakowania ADR - DPPL

Profesjonalne doradztwo w zakresie:

  • ADR – przewóz towarów niebezpiecznych
  • IMDG – transport materiałów niebezpiecznych drogą morską
  • REACH – rejestracja i ocena substancji chemicznych
  • CLP – klasyfikacja, oznakowanie i pakowanie substancji i mieszanin
  • SEVESO – zarządzanie ryzykiem wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

Nasze usługi są odpłatne i dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

W dzisiejszym wpisie opiszę jeden z rodzajów opakowań, który jest dopuszczony do przewozu wybranych towarów niebezpiecznych. W tej serii będę przedstawiał najważniejsze informacje o poszczególnych opakowaniach. O oznakowaniu i badaniach opakowań napiszę w osobnych wpisach. Zaczniemy od DPPL, tak więc czym jest to opakowanie?

Niech was nie zmyli nazwa… Mimo tego, że sugeruje ona sposób przewozu luzem, to w umowie ADR przeczytamy, że DPPL nie są kontenerami, dlatego stosujemy się do wymogów dotyczących przewozu w sztukach przesyłek.

Czym jest DPPL?

Rozwijając skrót DPPL, otrzymamy nazwę Duży Pojemnik Do Przewozu Luzem (ang. Intermediate Bulk Container). Zgodnie z definicją DPPL oznacza opakowanie przenośne, sztywne lub elastyczne, które:

ma pojemność:

  • ≤ 3,0 m3 dla materiałów ciekłych i stałych grupy pakowania II i III;
  • ≤ 1,5 m3 przypadku materiałów stałych grupy pakowania I. Dotyczy to DPPL elastycznych, z sztywnego tworzywa sztucznego, złożonego, tekturowego lub drewnianego;
  • ≤ 3,0 m3 w przypadku materiałów stałych I GP, jeżeli są zapakowane do DPPL metalowego;
  • ≤ 3,0 m3 dla materiałów promieniotwórczych;

Jest wykonane w sposób umożliwiający manipulację zmechanizowaną. Powinno być również odporne na obciążenia występujące przy manipulowaniu i w przewozie, co musi być również potwierdzone odpowiednimi badaniami.

Każdy DPPL wyprodukowany i przeznaczony do użytku zgodnie z przepisami ADR powinien być opatrzony w specjalne oznakowanie. Oznakowanie to rozpoczyna się od symbolu “UN”, który jest używany w celu poświadczającym, że opakowanie spełnia odpowiednie wymagania działu 6.5. Ale tak jak już wspominałem, o oznakowaniu rozpiszę się w odrębnym wpisie.

Niektóre rodzaje DPPL powinny przechodzić badania okresowe. O badaniach pisaliśmy w poniższym wpisie:

Rodzaje DPPL

Opakowania te mogą być wykonane z różnych materiałów, np. metalu, sztywnego tworzywa sztucznego, drewna, a nawet tektury.

Umowa ADR wyróżnia też takie rodzaje DPPL jak:

  • naprawiony,
  • przerobiony, tj. przerobiony na typ UN z opakowania niebędącego typem UN, lub z jednego typu UN przerobiony na inny typ UN,
  • zabezpieczony, czyli posiadający dodatkowe zabezpieczenia od uderzeń, np. metalowa krata (patrz zdjęcie na górze wpisu).
  • złożony- z naczyniem wewnętrznym z tworzywa sztucznego.

Kodowanie DPPL

Opakowaniom tym został nadany kod, po którym możemy rozpoznać, z jakiego materiału zostały wykonane i czy są przeznaczone do materiałów ciekłych lub stałych.

Kod składa się z dwóch cyfr, oznaczających rodzaj opakowania (elastyczne lub sztywne), rodzaj materiału (stały, ciekły) oraz sposób rozładunku i załadunku (grawitacyjny, pod ciśnieniem). Po cyfrach w kodzie występuje litera oznaczająca materiał z jakiego wykonano DPPL. W przypadku opakowań złożonych stosujemy dwie litery, pierwsza oznacza materiał naczynia wewnętrznego, a druga opakowania zewnętrznego.

I tak oto, z kodu możemy się dowiedzieć, że m.in.:

  • wykonany z elastycznego tworzywa sztucznego (tkanina) DPPL bez powłoki lub wykładziny to 13H1 (np. Big-Bag)
  • DPPL przeznaczony do materiałów stałych rozładowywanych pod ciśnieniem (wyższym niż 10 kPa) wykonany ze stali to 21A
  • DPPL złożony z naczynia wewnętrznego ze sztywnego tworzywa sztucznego i opakowania zewnętrznego ze stali przeznaczony do materiałów ciekłych 31HA1

Dozór techniczny

Niektóre DPPLe zaliczają się do urządzeń transportu towarów niebezpiecznych, które podlegają dozorowi technicznemu zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu.

Ich eksploatacja jest dozwolona wyłącznie na podstawie decyzji wydanej przez Transportowy Dozór Techniczny (TDT), zgodnie z art. 14 ustawy o dozorze technicznym.

Czego nie wolno przewozić w DPPL?

Towary niebezpieczne, którym nie przyporządkowano instrukcji pakowania “IBC”, nie są dopuszczone do przewozu w DPPL.

Odesłania

Umowa ADR: link

Dobierzemy dla ciebie odpowiednie opakowania do materiałów niebezpiecznych

Chcesz nadawać do przewozu towary niebezpieczne, ale nie wiesz, czy wybrałeś odpowiednie opakowania? Możemy ci pomóc! Określimy, w jakich rodzajach pojemników możesz nadawać lub przewozić swoje towary niebezpieczne.

Numery rozpoznawcze zagrożenia
ADR | ADR/IMDG | Opakowania

Autor:

Marek Pieńkowski

Doradca ADR/IMDG/CLP

Kursy i szkolenia

Oferujemy kompleksowe szkolenia z transportu materiałów niebezpiecznych, które można odbyć osobiście lub online. Nasze kursy, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, zapewniają niezbędną wiedzę do bezpiecznego przewozu różnych substancji. 

DGSA Support

Platforma oferuje kompleksowe rozwiązania dla firm zajmujących się wysyłką i  transportem towarów niebezpiecznych oraz tych, które stosują i magazynują chemikalia.