Podczas rozpakowywania świątecznych prezentów, miło się zaskoczyłem, jak zobaczyłem urządzenie do gazowania wody (oczywiście z każdego prezentu się zawsze cieszę!), ponieważ jestem fanem tego typu wody. Po rozpakowaniu od razu zwróciłem uwagę na umieszczoną na kartonie nalepkę ostrzegawczą 2.2 – gazy niepalne, nietrujące:
No tak, przecież w środku znajduje się butla z dwutlenkiem węgla. Od razu postanowiłem się przyjrzeć naczyniu ciśnieniowemu oraz sposobom przewozu dwutlenku węgla.
Co możemy wyczytać z butli?
Na naczyniach ciśnieniowych, w zależności od ich rodzaju możemy wyczytać wiele informacji. Niektórych informacji łatwo się domyślić inne natomiast mogą nic nam nie mówić. Przede wszystkim na butlach, czy innych naczyniach możemy zobaczyć informacje o dacie badania odbiorczego, minimalnej gwarantowanej grubości ścianki, ciśnieniu próbnym, masy pustego naczynia ciśnieniowego, czy znak identyfikacyjny państwa zatwierdzenia.
Na omawianym naczyniu ciśnieniowym wyczytamy m.in. następujące informacje:
- “PH250BAR” – ciśnienie próbne w barach, poprzedzone literami “PH”
- “3,5 MM” – minimalna gwarantowana grubość ścianki, podana w milimetrach
- “0,605L” – pojemność wodna wyrażone w litrach
- “ISO7866” – numer normy technicznej zastosowanej do zaprojektowania naczynia
- “2022/08” – data badania odbiorczego
- “2032” – data badania okresowego



Dwutlenek węgla, a umowa ADR
Dwutlenek węgla w załączniku A do umowy ADR kryje się pod nr UN 1013. Gaz ten należy do podklasy 2.2 gazów niepalnych i nietrujących, ponieważ wykazuje jedynie właściwości duszące (kod klasyfikacyjny: 2A). Możemy go nadać do przewozu w sztukach przesyłek oraz cysternach. Nadawany jest do przewozu jako gaz skroplony.
Przewóz w sztukach przesyłek
W przypadku przewozu w sztukach przesyłek możemy go tylko zapakować zgodnie z instrukcją pakowania P200. Instrukcja ta określa m.in. typy opakowań, przepisy ogólne i szczególne oraz wymagania dotyczące napełnienia.
Odpowiednia ilość towarów w pojeździe lub opakowaniach daje nam możliwość przewozu na kilku rodzajach wyłączeń. Na wyłączeniu dotyczącym ilości towarów na jednostce transportowej możemy przewieźć nawet do 1 tony netto takiego towaru. Zgodnie z ilościami ograniczonymi możemy przewieźć do 120 ml na naczynie w sztuce przesyłki nieprzekraczającej 20 kg masy brutto. Natomiast w przypadku ilości wyłączonych możemy przewieźć do 30 ml netto na opakowanie wewnętrzne i do 1000 ml netto na opakowanie zewnętrzne.
Umowa ADR przewiduje dla tego gazu jeszcze kilka wyłączeń wynikających z przepisów szczególnych, przykładowo mamy wyłączenie dotyczące ciśnienia próbnego:
Przewóz tego gazu w butlach, dla których ciśnienie próbne zawartego w nich gazu nie przekracza 15,2 MPa × litr, nie podlega innym przepisom ADR, jeżeli spełnione są warunki dot. konstrukcji butli, opakowań zewnętrznych. Ponadto Butle te nie będą pakowane z innymi towarami niebezpiecznymi. Całkowita masa brutto przesyłki nie przekroczy 30 kg i zostanie oznakowana napisem: “UN 1013”
Przewóz w cysternach
Cysterną dedykowaną do przewozu UN 1013 jest cysterna o kodzie PxBN(M). Zgodnie z kodem jest to cysterna do przewozu gazów skroplonych lub rozpuszczonych. Cysterna ta posiada dolne otwory do napełniania i załadunku oraz 3 zamknięcia. Nie jest cysterną zamkniętą hermetycznie. O kodowaniu i hierarchii cystern do przewozu gazów napisze w oddzielnym wpisie. O kodowaniu cystern innych niż do przewozu gazów pisałem tu: link
Symbol (M) w kodowaniu oznacza, że dopuszczony jest przewóz w MEGC (Wieloelementowy kontener do gazu).
Definicja ADR:
Wieloelementowy kontener do gazu (ang. Multi-Elements Gas Container) oznacza jednostkę składającą się z elementów połączonych ze sobą kolektorem i zamocowanych w ramie. Za elementy wieloelementowego kontenera do gazu uważa się następujące elementy: Butle, zbiorniki rurowe, wiązki butli, bębny ciśnieniowe oraz cysterny przeznaczone do przewozu gazów zdefiniowanych w 2.2.2.1.1, o pojemności większej niż 450 litrów.
Przydatny link:
Umowa ADR – link
Doradztwo i obsługa firm w zakresie ADR i ochrony środowiska
Prowadzimy profesjonalne usługi z zakresu bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych (ADR) oraz zarządzania środowiskiem. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu.
