PIEŃKOWSKI CONSULTING

Towar niebezpieczny w domu.. gaz do saturatora wody

Toraz niebezpieczny w domu

Profesjonalne doradztwo w zakresie:

  • ADR – przewóz towarów niebezpiecznych
  • IMDG – transport materiałów niebezpiecznych drogą morską
  • REACH – rejestracja i ocena substancji chemicznych
  • CLP – klasyfikacja, oznakowanie i pakowanie substancji i mieszanin
  • SEVESO – zarządzanie ryzykiem wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

Nasze usługi są odpłatne i dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

Podczas rozpakowywania świątecznych prezentów, miło się zaskoczyłem, jak zobaczyłem urządzenie do gazowania wody (oczywiście z każdego prezentu się zawsze cieszę!), ponieważ jestem fanem tego typu wody. Po rozpakowaniu od razu zwróciłem uwagę na umieszczoną na kartonie nalepkę ostrzegawczą 2.2 – gazy niepalne, nietrujące:

No tak, przecież w środku znajduje się butla z dwutlenkiem węgla. Od razu postanowiłem się przyjrzeć naczyniu ciśnieniowemu oraz sposobom przewozu dwutlenku węgla.

Co możemy wyczytać z butli?

Na naczyniach ciśnieniowych, w zależności od ich rodzaju możemy wyczytać wiele informacji. Niektórych informacji łatwo się domyślić inne natomiast mogą nic nam nie mówić. Przede wszystkim na butlach, czy innych naczyniach możemy zobaczyć informacje o dacie badania odbiorczego, minimalnej gwarantowanej grubości ścianki, ciśnieniu próbnym, masy pustego naczynia ciśnieniowego, czy znak identyfikacyjny państwa zatwierdzenia.

Na omawianym naczyniu ciśnieniowym wyczytamy m.in. następujące informacje:

  1. “PH250BAR” – ciśnienie próbne w barach, poprzedzone literami “PH”
  2. “3,5 MM” – minimalna gwarantowana grubość ścianki, podana w milimetrach
  3. “0,605L” – pojemność wodna wyrażone w litrach
  4. “ISO7866” – numer normy technicznej zastosowanej do zaprojektowania naczynia
  5. “2022/08” – data badania odbiorczego
  6. 2032” – data badania okresowego
zdj. 1 – widoczne oznaczenie m.in. normy ISO i ciśnienia próbnego
Zdj. 2 – widoczne oznaczenie minimalnej gwarantowanej grubości ścianek
Zdj. 3 – widoczna data badania odbiorczego, data badania okresowego

Dwutlenek węgla, a umowa ADR

Dwutlenek węgla w załączniku A do umowy ADR kryje się pod nr UN 1013. Gaz ten należy do podklasy 2.2 gazów niepalnych i nietrujących, ponieważ wykazuje jedynie właściwości duszące (kod klasyfikacyjny: 2A). Możemy go nadać do przewozu w sztukach przesyłek oraz cysternach. Nadawany jest do przewozu jako gaz skroplony.

Przewóz w sztukach przesyłek

W przypadku przewozu w sztukach przesyłek możemy go tylko zapakować zgodnie z instrukcją pakowania P200. Instrukcja ta określa m.in. typy opakowań, przepisy ogólne i szczególne oraz wymagania dotyczące napełnienia.

Odpowiednia ilość towarów w pojeździe lub opakowaniach daje nam możliwość przewozu na kilku rodzajach wyłączeń. Na wyłączeniu dotyczącym ilości towarów na jednostce transportowej możemy przewieźć nawet do 1 tony netto takiego towaru. Zgodnie z ilościami ograniczonymi możemy przewieźć do 120 ml na naczynie w sztuce przesyłki nieprzekraczającej 20 kg masy brutto. Natomiast w przypadku ilości wyłączonych możemy przewieźć do 30 ml netto na opakowanie wewnętrzne i do 1000 ml netto na opakowanie zewnętrzne.

Umowa ADR przewiduje dla tego gazu jeszcze kilka wyłączeń wynikających z przepisów szczególnych, przykładowo mamy wyłączenie dotyczące ciśnienia próbnego:

Przewóz tego gazu w butlach, dla których ciśnienie próbne zawartego w nich gazu nie przekracza 15,2 MPa × litr, nie podlega innym przepisom ADR, jeżeli spełnione są warunki dot. konstrukcji butli, opakowań zewnętrznych. Ponadto Butle te nie będą pakowane z innymi towarami niebezpiecznymi. Całkowita masa brutto przesyłki nie przekroczy 30 kg i zostanie oznakowana napisem: “UN 1013”

Przewóz w cysternach

Cysterną dedykowaną do przewozu UN 1013 jest cysterna o kodzie PxBN(M). Zgodnie z kodem jest to cysterna do przewozu gazów skroplonych lub rozpuszczonych. Cysterna ta posiada dolne otwory do napełniania i załadunku oraz 3 zamknięcia. Nie jest cysterną zamkniętą hermetycznie. O kodowaniu i hierarchii cystern do przewozu gazów napisze w oddzielnym wpisie. O kodowaniu cystern innych niż do przewozu gazów pisałem tu: link

Symbol (M) w kodowaniu oznacza, że dopuszczony jest przewóz w MEGC (Wieloelementowy kontener do gazu).


Definicja ADR:

Wieloelementowy kontener do gazu (ang. Multi-Elements Gas Container) oznacza jednostkę składającą się z elementów połączonych ze sobą kolektorem i zamocowanych w ramie. Za elementy wieloelementowego kontenera do gazu uważa się następujące elementy: Butle, zbiorniki rurowe, wiązki butli, bębny ciśnieniowe oraz cysterny przeznaczone do przewozu gazów zdefiniowanych w 2.2.2.1.1, o pojemności większej niż 450 litrów.

Przydatny link:

Umowa ADR – link


Doradztwo i obsługa firm w zakresie ADR i ochrony środowiska

Prowadzimy profesjonalne usługi z zakresu bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych (ADR) oraz zarządzania środowiskiem. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu.

ADR

Autor:

Marek Pieńkowski

Doradca ADR/IMDG/CLP

Kursy i szkolenia

Oferujemy kompleksowe szkolenia z transportu materiałów niebezpiecznych, które można odbyć osobiście lub online. Nasze kursy, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, zapewniają niezbędną wiedzę do bezpiecznego przewozu różnych substancji. 

DGSA Support

Platforma oferuje kompleksowe rozwiązania dla firm zajmujących się wysyłką i  transportem towarów niebezpiecznych oraz tych, które stosują i magazynują chemikalia.