PIEŃKOWSKI CONSULTING

Wyciek chemiczny podczas załadunku/rozładunku – Jak postępować?

Numery rozpoznawcze zagrożenia

Tempo pracy zakładów przemysłowych i magazynów jest w dzisiejszych czasach bardzo wysokie. Podczas jednego dnia może zostać nadanych tony towarów niebezpiecznych, by nie zakłócić łańcucha dostaw lub nie naruszyć warunków umów z kontrahentami. Mimo wykwalifikowanych pracowników i operatorów wózków widłowych może nastąpić wypadek, którego następstwem prawdopodobnie będzie wyciek substancji niebezpiecznych. Jak w takim przypadku zabezpieczyć środowisko oraz postępować zgodnie z regulacjami ADR? Zapraszamy do lektury wpisu.

Wyciek chemiczny podczas załadunku/rozładunku – postępowanie

Przyjmijmy hipotetyczną sytuację, operator wózka widłowego wjeżdża na rampę załadunkową z paletą wyładowaną czterema 200 litrowymi bębnami wypełnionymi UN 1263 MATERIAŁ POKREWNY DO FARBY. W naszym przypadku jest to rozpuszczalnik uniwersalny. Z niewiadomych przyczyn beczki zsuwają się z palety, upadają na plac załadunkowy. Po upadku następuje rozszczelnienie 3 bębnów i wycieka około 600 litrów towaru niebezpiecznego.

W pierwszej kolejności powinniśmy zobaczyć czy nikt nie został ranny w wyniku upadku beczek, ponieważ życie i zdrowie ludzkie stawiamy na pierwszym miejscu. Następnie należy zabezpieczyć studzienki wpustowe do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z placu manewrowego. Studzienki możemy zabezpieczyć rękawami sorpcyjnymi. Takie rękawy powinny stanowić podstawowy element apteczek środowiskowych w firmie (przeważnie są to rękawy uniwersalne, choć istnieją dedykowane do pewnego rodzaju substancji- np. olejowe). Jeżeli nie mamy w pobliżu takiej „apteczki” możemy użyć rękawa, który stanowi wyposażenie pojazdu ADR (O wyposażeniu pojazdów pisałem w niniejszym artykule: kliknij tutaj). Należy jednak pamiętać, by przed wyruszeniem transportu uzupełnić brakujący element, pomijam już fakt kary pieniężnej, która grozi za jego brak, ale może się po prostu przydać podczas wypadku lub awarii podczas przewozu.

Po zabezpieczeniu studzienek wpustowych kanalizacji deszczowej należy zneutralizować substancję chemiczną sorbentem. Odpad powstały z neutralizacji substancji chemicznej musimy zagospodarować zgodnie z przepisami ochrony środowiska.


UN 1263 FARBA (obejmuje farby, lakiery, emalie, bejce, szelaki, pokosty, wybłyszczacze, ciekłe napełniacze i ciekłe lakiery podkładowe) lub MATERIAŁ POKREWNY DO FARBY (Obejmuje rozcieńczalniki i rozpuszczalniki do farb).

Towar niebezpieczny z klasy 3, charakteryzujący się właściwościami zapalnymi. W wielu przypadkach wiąże się również z zagrożeniem dla środowiska wodnego (W karcie charakterystyki, będzie opatrzony zwrotem H411, zgodnie z rozporządzeniem CLP). UN 1263 ze względu na różne właściwości fizyczne i stopień zagrożenia, jaki się z tym wiąże, może być zaklasyfikowany do I, II lub III grupy pakowania.


Zużyty sorbent – jaki odpad?

Zużyty sorbent i rękawy sorpcyjne, które będą nasiąknięte substancją niebezpieczną, zaklasyfikujemy jako odpad niebezpieczny. Zgodnie z katalogiem odpadów, będzie to odpad o kodzie 15 02 02*. Należy go magazynować zgodnie z zapisami rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów i pozwolenia na wytwarzanie odpadów, jeżeli zostało wydane.


15 02 02* – Sorbenty, materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach), tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).

Wyciek chemiczny a przepisy ADR – raport z wypadku ADR

Zgodnie z umową ADR, jeżeli podczas załadunku, przewozu, rozładunku nastąpił poważny wypadek lub awaria i zostały spełnione pewne kryteria, to należy sporządzić raport z wypadku lub awarii ADR. Raport ten należy złożyć najpóźniej 14 dni po zdarzeniu do właściwego ze względu na miejsce zdarzenia wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego. O raportach ze zdarzeń zaistniałych podczas przewozu pisałem już we wcześniejszym wpisie na blogu, zapraszam do zapoznania się: kliknij tutaj. W przypadku rozpuszczalnika UN 1263 wymóg sporządzenia raportu zależny jest od klasyfikacji i ilości rozlanego rozpuszczalnika. Przy założeniu, że wyciekło 600 litrów, dla UN 1263 I i II grupy pakowania będziemy zobowiązani sporządzić raport ponieważ są zaliczane do kategorii transportowej 1 i 2. Dla tych grup określono następujące progi- nie mniej niż 50l i 333l. Dla trzeciej grupy pakowania UN 1263 wynosi on 1000 litrów.

Reagowanie na wycieki chemiczne – procedury/instrukcje

Uważam, że każde przedsiębiorstwo wytwarzające/wysyłające towary niebezpieczne, powinno mieć opracowaną instrukcję lub procedurę odpowiedniego reagowania i postępowania przy takich wyciekach. Szybka i prawidłowa reakcja może zniwelować ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzkiego oraz uwolnienia się szkodliwych substancji do środowiska.

Usługi Doradcy ADR i Konsultanta Środowiskowego

Firma Pieńkowski Consulting świadczy kompleksowe usługi doradcy ADR oraz konsultanta środowiskowego dla firm. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu.

ADR

ADR Poznań Warszawa Wrocław Szczecin

ADR | Ochrona Środowiska | Odpady

Autor:

Marek Pieńkowski

Doradca ADR/IMDG/CLP

t: (+48) 570 364 050

e: marek@pienkowski-consulting.pl

ul. Harcerska 9A,
62-510 Konin

Kursy i szkolenia

Oferujemy kompleksowe szkolenia z transportu materiałów niebezpiecznych, które można odbyć osobiście lub online. Nasze kursy, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, zapewniają niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do bezpiecznego przewozu różnych substancji. Dostosowujemy się do potrzeb klienta, gwarantując wysoką jakość edukacji niezależnie od preferowanego sposobu nauki.

Zapisz się i pobierz
poradnik za darmo!

Pobierz darmowy poradnik

ADR KROK PO KROKU 2024 poradnik dla firm transportowych w zakresie towarów niebezpiecznych